راهنمای انتخاب سمعک مناسب

انتخاب سمعک مناسب

راهنمای انتخاب سمعک مناسب

۵ درصد جمعیت کل دنیا یا حدود ۴۶۵ میلیون فرد کم شنوا در سراسر دنیا وجود دارد که به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند. انتخاب سمعک مناسب  می تواند از عواقب منفی روحی، اجتماعی و حتی اقتصادی عمده افراد کم شنوا و یا حتی خانواده های آنان بکاهد. برای خیلی از این افراد، سمعک بهترین انتخاب درمانی بشمار می آید که منجر به بهبود قابل توجه کیفیت زندگی فرد کم شنوا می شود.  امروزه سمعک ها از تکنولوژی بالا و بسیار قابل قبولی برخوردار هستند و انتخاب های بسیاری برای فرد کم شنوا وجود دارد.

اصولا کم شنوایی هر فردی با توجه به نوع و میزان کم شنوایی و اینکه کدام قسمت از سیستم شنوایی آسیب دیده است، ممکن است با فرد دیگری کاملا متفاوت باشد. بنابراین هر فرد کم شنوا راه حل مخصوص و منحصر بفرد خود را دارد. به عنوان مثال از نظر ظاهر و اندازه سمعک، ممکن است سمعک های نامرئی یا داخل گوشی برای یک فرد کم شنوا بهترین تجویز سمعک باشند، اما برای فرد دیگری ممکن است سمعک های پشت گوشی بهترین تجویز باشند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بالای صفحه

تکنولوژی و برند :

از طرف دیگر برندی های مختلف نقاط ضعف و قوتی دارد. در خانه سمعک ایرانیان ابتدا بر اساس نوع و میزان کم شنوایی، اندازه و شکل مجرای گوش، نیازهای شنوایی شما و همچنین ترجیحات فردی، سبک زندگی و بودجه ای که شما برای حل مشکل شنوایی تان در نظر گرفته اید و سپس بر اساس نقاط ضعف و قوت هر برند بهترین سمعک تجویز می گردد.

از نظر تکنولوژی نیز این مسئله حائز اهمیت است. مثلا یک فرد کم شنوا ممکن است، از یک سمعک دارای تکنولوژی ساده و با قیمت ارزانتر بهره بیشتری ببرد، تا اینکه همین فرد بخواهد از سمعک های دارای تکنولوژی بالا و با قیمت گرانتر استفاده کند. در حالیکه برای فرد دیگری ممکن است استفاده از تکنولوژی های پیشرفته انتخاب مناسب تری باشند. بنابراین، در تجویز سمعک به ادیولوژیست خود اعتماد کنید.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بالای صفحه

تجویز و تنظیم سمعک :

بر اساس قوانین وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تنها مرجع مجاز برای تجویز و تنظیم سمعک متخصصان شنوایی شناسی با مدرک دانشگاهی می باشند. توجه داشته باشید که حتی پزشکان محترم متخصص گوش و حلق و بینی نیز مجاز به تجویز و تنظیم سمعک نمی باشند. ادیولوژیست مجرب با در نظر گرفتن موارد و فاکتورهای بسیاری مانند نوع و میزان کم شنوایی، وضعیت گوش خارجی و میانی، سن فرد، موقعیت اجتماعی، و … بهترین و مناسب ترین سمعک را توصیه می کند.

سمعک خود را از یک شرکت خاص یا کلینیکی که تنها با یک مارک خاص کار می کند تهیه نفرمایید، مطمئنا این افراد تمام انتخاب های مناسب را در اختیار شما نخواهند گذاشت. سمعک در تمام دنیا وسیله ی پزشکیِ گران قیمتی می باشد. موارد تاثیرگذار بر انتخاب سمعک، فن آوری و مدل آن، گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. بنابراین به تهیه سمعک به عنوان بهبود کیفیت زندگی و سرمایه گذاری در زمینه سلامت بنگرید.

بالای صفحه

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بهترین برند سمعک

در ایران برندهای خیلی خوبی از جمله : زیمنس ( سیگنیا )، فوناک ( Phonak )، اتیکن (Oticon)، ریساند (Resound)، برنافن (Bernafon)، ویدکس (Widex)، یونیترون (Unitron)، استارکی (Starkey)، بلتون (Beltone)، اینترتون (Interton) و سونیک (Sonic) موجود می‌باشند. اما هیچ کدام از این برندها را به تنهایی نمی‌توان گفت که بهترین سمعک است. تکنولوژی به‌کاررفته در برندهای سمعک تا حدی با هم متفاوت است و هر برندی تلاش می‌کند تا هر چند سال یک‌بار تکنولوژی جدیدتری را معرفی کند.

بالای صفحه

بهترین سمعک برای من کدام است؟

ما برای این‌که بتوانیم به این سوال شما جواب صحیحی بدهیم، نیاز به اطلاعات زیادی درباره شکل و اندازه مجرای گوش، نوع و میزان کم شنوایی و نیازهای شنیداری شما داریم و همچنین اطلاعاتی درباره سلیقه، سبک زندگی و بودجه‌ای که شما برای حل مشکل شنوایی‌تان در نظر گرفته‌اید.

خانه سمعک ایرانیان با بهره گیری از متخصصان شنوایی دانشگاه شهید بهشتی تهران و تجهیزات پیشرفته REM  توانسته است گامی در راستای ارائه خدمات و یاری رسانی به جامعه کم شنوا بردارد. پس از معاینات بعمل آمده و انتخاب سمعک مناسب از گوش بیمار قالب اولیه تهیه می کنیم. این مرحله بدون درد است و خطری برای گوش بیمار ندارد. بعد از این مرحله، قالب گرفته شده از گوش بیمار به لابراتوار ساخت ارسال می شود که معمولا یک هفته این مرحله زمان می برد.

پس از آماده شدن قالب تنظیمات سمعک بر اساس میزان و نوع کم شنوایی بیمار انجام می شود. معمولا عادت پذیری به سمعک چند هفته ای زمان می برد که فرد کم شنوا به شنیدن صداهای جدید عادت کند. در این مرحله فرد باید صبور باشد، به تدریج شروع و تمرین کند. با سپری شدن زمان، صداهای محیطی و مزاحم که در ابتدا بلند شنیده می شدند در پس زمینه محو می شوند و با کدگذاری اصوات جدید در مغز، فرد کم شنوا از شنیدن صداهای گفتاری و جدید لذت خواهد برد.

بالای صفحه

اساس تجویز سمعک مناسب :

نوع سمعک تجویز شده برای بیما رتا حدود زیادی به عوامل زیر بستگی دارد :

  • میزان افت شنوایی : هر چه میزان این افت شنوایی کمتر باشد ابعاد سمعک کوچکتر خواهد بود. برخی از سمعک ها قابل استفاده برای افت شنوایی عمیق یا بسیار شدید نیستند. همچنین نکته تخصصی دیگر ابعاد تعداد کانال های سمعک است که هرچه میزان کم شنوایی بیشتر باشد تعداد کانال ها نیز بیشتر خواهد بود.
  • سلامت گوش و پرده : فاکتور بعدی، سلامت گوش و پرده صماخ است که هر دو این عوامل در انتخاب سمعک مناسب به صورت مستقیم تاثیر گذار هستند.

بالای صفحه

سمعک دو گوشی :

منظور از سمعک دو گوشی یعنی “شنیدن با دو گوش” . باید گفت در واقع شنوایی دو گوشی بسیار بهتر از شنیدن با یک گوش است. بسیاری از افرادی که دچار افت شنوایی هستند در ابتدا فکر می کنند وفق پیدا کردن با یک سمعک بهتر و با صرفه تر است. در حالی که استفاده از دو سمعک بسیار بهتر از یک سمعک است.

تنظیم سمعک :

در خانه سمعک ایرانیان چند روز پس از خرید سمعک به ادیولوژیست خود مراجعه می کنید و او با کامپیوتر با توجه به میزان افت شنوایی شما سمعک را هماهنگ با گوش شما تنظیم می کند و آموزش هایی جهت تعویض باتری سمعک، تمیز کردن، روند استفاده مناسب از سمعک و…. را به شما آموزش می دهد.

آخرین مسئله در تجویز بهترین سمعک گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. برخی از برندها دارای گارانتی بین المللی می باشند، اما برخی گارانتی شان فقط برای داخل کشور می باشد. اگر جزو افرادی هستید به خارج از کشور سفر می کنید از سمعک هایی استفاده منید که دارای گارانتی بین المللی باشد.

بالای صفحه


ارتباط با ما:

  ۰۲۱-۸۸۷۹۹۱۰۴

  ۰۹۱۰-۴۹۶-۳۶۶۵

  ۰۹۱۲-۶۱۲-۰۵۸۴

  info@khanehsamaak.com

  تهران، خیابان گاندی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

  تهران، خیابان ولیعصر،روبروی بیمارستان دی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

بالای صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت