شنوایی شناسی | AudioLogy | Audio Logy

شنوایی شناسی

شنوایی شناسی

کلمه شنوایی شناسی از دو ریشه تشکیل شده است Audio و Logy. کلمه‌ی “Audio” به “شنیدن” و “Logy” به “مطالعه آن” اشاره دارد. در واقع ، شنوایی شناسی مطالعه شنوایی است – همانطور که گوش داخلی نیز برای تعادل لازم است ، این نیز در مطالعه گنجانده شده است. از نظر پزشکی این شاخه از علم است که به مطالعه شنوایی ، تعادل و اختلالات مرتبط با آنها اختصاص دارد.

 

تاریخچه مختصر شنوایی شناسی:

در حدود قرن اول میلادی ، دکتر رومی Arhigenes از صدا برای آزمایش و تحریک سیستم شنوایی استفاده کرد. در حالی که در قرن چهارم میلادی ، پزشکی بنام Alexander of Tralles با دمیدن در یک شیپور به داخل کانال گوش همراه با استفاده از گیاهان برای درمان کاهش شنوایی تلاش کرد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

در سال ۱۸۹۸ اولین سمعک الکترونیکی توسط Miller Reese Hutchison ساخته شد و Akouphone نامیده شد. در اوایل قرن ۲۰ بود که یک شاخه تجربی روانشناسی تصمیم گرفت که ادراک شنوایی را مطالعه کند

وسیله ی اندازه گیری کم شنوایی در سال ۱۹۲۰ اختراع و طراحی شد این دستگاه ادیومتر نامگذاری شد و برای تحقیقات کم شنوایی به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. این همچنین اساس تعدادی از اختراعات انجام شده از آن زمان تاکنون می باشد.

ادیومتر | AudioMeter | AudioLogy | شنوایی شناسی

 

شنوایی شناسی در اواخر دهه ۱۹۴۰ پس از جنگ جهانی دوم افزایش چشمگیری یافت زیرا تعدادی ازنیرو های نظامی  با کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا بازگشتند. این برنامه های توانبخشی آنها بود که باعث پیشرفت چشمگیر علم شد. در واقع اولین بار که کلمه “شنوایی شناسی” در چاپ در سال ۱۹۴۶ در مجله اختلالات گفتاری و Volta Review منتشر شد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

در دهه ۱۹۶۰ ، برنامه های شنوایی شناسی ، کمک به گفتار و توانبخشی شنوایی ، رایج تر شد.

در دو دهه گذشته این سریعترین رشد خصوصی بوده است و تعداد بیشتری از افراد در این بخش استخدام می شوند. آکادمی پزشکان شنوایی شناسی در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد. در سال ۱۹۷۸ ASHA تأسیس شد -که این انجمن گفتار و شنوایی آمریکایی است.

از سال ۲۰۰۷ ، کلیه پزشکان جدیدی که وارد این بخش می شوند برای کار در این زمینه باید مدرک Au.D داشته باشند. این اساساً یک دکترای شنوایی شناسی است که شنوایی شناسان فعلی برای ایجاد یک عمل خصوصی باید آن را داشته باشند.

 

شنوایی شناس کیست؟

شنوایی شناسی بهترین فناوری موجود را با علم پزشکی ترکیب می کند تا راه حل هایی برای اختلالات شنوایی یا تعادل در افراد ایجاد کند. افرادی که شنوایی شناسی را انجام می دهند شنوایی شناس نامیده می شوند. شنوایی شناسان مسئول مدیریت و توان بخشی اختلالات مربوط به شنوایی و همچنین تعادل هستند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

شنوایی شناسان دارای مدرک شنوایی شناسی از دانشگاه معتبر هستند. آنها برای مراقبت از بیماران از نوزادان تازه متولد شده تا افراد مسن آموزش دیده اند. طیف سنی گسترده شامل بسیاری از مشکلات احتمالی است که آنها باید حل کنند. آنها با یک تیم چند رشته ای همکاری می کنند تا این راه حل های منحصر به فرد را برای بیماران خود ارائه دهند.

شنوایی شناس | AudioLogist | AudioLogy | شنوایی شناسی

 

تست های تشخیصی:

تعدادی آزمایش وجود دارد که می تواند توسط شنوایی شناس برای درک بهتر اختلالی که یک بیمار از آن رنج می برد استفاده شود. برخی از اینها شامل پاسخ برانگیخته شده از ساقه مغز شنوایی و آزمایش پاسخ حالت پایدار شنوایی ، انتشارات صوتی otoacoustic  ، اندازه گیری ایمیتانس شنوایی ، تشویق بینایی و ادیومتری با بازی برای کودکان است.

نوع تشخیص داده شده به علائمی که بیمار از آنها شکایت دارد بستگی دارد. همه آزمایشات تشخیصی روی همه بیماران انجام نمی شود. وظیفه شنوایی شناس است که براساس آنچه از بیمار می آموزد ، سابقه خانوادگی وی و سایر علائم و نشانه های جسمی ، گزینه های آزمایش را محدود کند.

 

گزینه های درمان:

نتایج آزمایشات تشخیصی به متخصص شنوایی سنجی کمک می کند تا اختلالی را که یک بیمار از آن رنج می برد ، درک کند تا بتواند برای درمان آن برنامه ریزی کند. بیشتر مسائل مربوط به شنوایی با مشاوره توان بخشی شنوایی ، که شامل استفاده از سمعک است ، حل می شوند.

پیش ارزیابی کاشت حلزون و مراقبت های بعد از کاشت نیز یک درمان منظم برای کاهش شنوایی است. شنوایی شناس همچنین در مشاوره مهارت های ارتباطی و همچنین مشاوره مراقبت از بیماران و سایر اعضای خانواده به بیمار کمک می کند. نیازی به گفتن نیست که ارزیابی شنوایی اساس درمان است.

 

شنوایی شناس | AudioLogy | شنوایی شناسی

References

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت