سمعک کودکان

سمعک مناسب کودکان

سمعک مناسب کودکان

در باره سمعک مناسب کودکان باید بگوئیم که : به گفته انجمن علمی شنوایی ایران، سالیانه حدود ۵ هزار کودک کم شنوا در ایران متولد می شوند. به علاوه، کودکان بیشتری نیز شنوایی خود را در دوران کودکی (بعد از سه سالگی) از دست می‌دهند. اگر در آزمایش  های شنوایی مخصوص کودکان، تشخیص داده شود که کودک شما کم  شنوایی دارد، سمعک مناسب کودکان باید تجویز شود (به بخش ارزیابی شنوایی کودکان مراجعه شود). اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب سمعک مناسب برای فرزندتان، مشاوره، توانبخشی و پیدا کردن راه  حل هایی برای درمان گفتار و زبان کودک می  باشد.

ابتدای صفحه

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

کم  شنوایی یا ناشنوایی کودکان

کم  شنوایی یا ناشنوایی کودکان در آزمایش  های غربالگری شنوایی نوزادان و آزمون  های تشخیص داده می شود، و بعضی از کودکان نیز در ماه  های بعد از تولد به دلیل عفونت، داروها و بیماری  های ژنتیکی و یا قرار گرفتن در معرض اصوات بلند ممکن است دچار مشکل شنوایی شوند.

این کودکان در مهارتهای زبانی،گفتاری و اجتماعی دچار مشکل می شوند و در یادگیری و آموزش در مدرسه با مشکلات متعددی روبرو می شوند.

بسیار مهم است هرچه زودتر در سنین پاییند تر شنوایی کودکان سنجیده شود تا اقدامات و کمک های درمانی و توانبخشی برای کودک انجام شود. کودکان دچار کم شنوایی در تمامی سنین میتوانند از سمعک استفاده کنند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

کودکان از سن یک ماهگی میتوانند از سمعک استفاده کنند.

هرقدر کودک در سنین پایین تر و در ماههای اولیه زندگی خود سمعک دریافت کند مهارتهای کلامی،گفتاری و اجتماعی اش بیشتر می شود.

شما نیاز دارید که چگونگی استفاده از سمعک و نحوه قراردادن آن بر روی گوش کودک را یاد بگیرید و هرچه سن کودک بالاتر می رود، نحوه قرار دادن سمعک بر روی گوش را به خود کودک یاد داد.

ابتدای صفحه

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

آیا کودکان کم شنوا با سمعک می توانند خوب حرف بزنند؟

اگر برای کودکان در سن ۴ الی ۵ ماهگی سمعک تجویز شود و بلافاصله کلاس های گفتار درمانی آنها شروع شود حرف زدن آنها شبیه کودکان نرمال می شود. ولی اگر کودک دیر از سمعک استفاده کند به همان مقدار حرف زدنش دیرتر شروع می شود. مثلا اگر کودکی در ۲ سالگی سمعک استفاده کند در حدود ۳ الی ۴ سالگی شبیه کودکان هم سن و سال خود حرف خواهد زد.

آیا مارک سمعک برای کودکان اهمیت دارد؟

سمعک  مناسب کودکان لازم است بر برندهای معتبر سمعک تهیه شود زیرا سمعک های درجه ۱ هم کیفیت صدای بهتری دارند و هم می توانند صداها را بهتر تمایز دهند که این توانایی سبب می شود کودک سریعتر گفتارش تشکیل شود و تولید گفتارش زلال تر و صاف تر خواهد بود.

تاخیر گفتار و زبان : 

متاسفانه هر روز با والدینی مواجه می شوم که با کودک خود جهت ارزیابی شنوایی به کلینیک مراجعه می کنند و هنگام ارزیابی شنوایی مشخص می شود که کودک کم شنوایی دارد.

توجه: والدین گرامی دقت داشته باشید هر گونه تاخیر در حرف زدن یا عدم واکنش به صدا را در هر سنی باید جدی بگیرید و بلافاصله به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید. بنابر این لازم است والدین به موارد زیر توجه نمایند :

 • تاخیر در گفتار
 • بد حرف زدن
 • افزایش صدای تلویزیون
 • نزدیک نشستن به تلویزیون
 • عدم توجه به صدا از فاصله دور یا صداهای آهسته
 • عدم تمایل به حظور در بازیهای کودکانه گروهی و غیره

ابتدای صفحه

ضرورت و اهمیت غربالگری شنوایی در کودکان

بعد از تولد و قبل از ترخیص کودک تازه متولد شده ی شما الزامی است که تست غربالگری شنوایی نوزادان صورت گیرد، می دانیم که راه یادگیری نوزاد از ابتدای تولد توسط شنوایی صورت می گیرد. اولین مرحله از تشخیص میزان شنوایی نوزاد شما انجام غربالگری شنوایی است و بدون انجام این تست شما هرگز از سلامت شنوایی نوزادتان در ماه های اولیه زندگی اش مطمئن نخواهید بود.

نحوه ی انجام غربالگری در نوزادان :

 • پاسخ خودکار شنوایی مغزی (ABR)
 • انتشار صدا ازگوش داخلی (OAE)

که انجام تست غربالگری به حدی ساده و آسان و بدون درد است که امکان دارد نوزاد شما درحالت خواب این تست را انجام دهد .

ابتدای صفحه

ضرورت و اهمیت غربالگری شنوایی در کودکان

پیدا کردن بهترین سمعک برای کودک شما:

متخصص شنوایی سنجی می تواند با توجه به افت شنوایی کودک و نیازهای درکی کودک، بهترین سمعک را برای کودک انتخاب نماید معمولا برای کودکان از سمعک های پشت گوشی استفاده می شود و چون کودک در حال رشد است و لاله و و مجرای گوش در حال تغییر است، هر چند وقت یکبار قالب سمعک باید تعویض شود. توجه داشته باشید که استفاده از دو سمعک برای کودکان مناسب تر از سمعک تکی است.

ابتدای صفحه

چرا از سمعک های پشت گوشی برای کودکان استفاده میکنند :

 • سمعک های پشت گوشی به انواع قالب های (سخت،نرم،سیلیکونی و …) وصل می گردد.
 • تعویض قالب سمعک های پشت گوشی برای کودکان که در حال رشد هستند راحت تر و آسان تر می باشد.
 • تمیز کردن و گذاشتن و برداشتن سمعک های پشت گوشی راحت است.
 • معمولا این نوع سمعک های برای همه افت های شنوایی مناسب هستند.
 • سمعک های پشت گوشی به وسایل دیگر ارتباطی (از جمله موبایل، تلوزیون و…)متصل می شوند
 • قالبهای سمعک های پشت گوشی برای مجراهای کوچک مناسب تر است.

ابتدای صفحه

نگه داشتن سمعک بر روی گوش کودک:

برای قرار دادن سمعک بر روی گوش کودک می توانید از بازی و سرگرمی استفاده نمایید. ابتدا یک تا ۲ ساعت سمعک را بر روی گوش کودک قرار دهید و سپس به مرور زمان این مدت را افزایش دهید تا این زمان را به کل روز برسانید. همچنین جهت افزایش جذابیت سمعک برای کودک خود می توانید از قالبها و سمعک های رنگی استفاده نمایید. جهت جلو گیری از گم شدن  سمعک در کودکان بندهایی گیره ایی ساخته شده است که از یکطرف به سمعک و از طرف دیگر به لباس نوزاد وصل می گردد تا از یا گم شدن سمعک جلوگیری کند.

ابتدای صفحه

اهمیت سمعک برای فرزند شما

وقتی متخصص شنوایی برای کودک شما سمعک تجویز حتما بایدآن را تهیه نمایید و استفاده کنید به دلایل زیر می  باشد:

 • ورودی مداوم صدا برای ایجاد مسیرهای طبیعی شنوایی و گفتار و زبان در مغز بسیار مهم می  باشد.
 • با استفاده از سمعک و تربیت شنوایی و زبان آموزی به کودک توسط متخصصین شنوایی، گفتار درمانی و کمک والدین، این مسیر برای کودک کم  شنوا هموارتر خواهد بود.
 • ایجاد ارتباط عاطفی و حس اعتماد بین کودک و والدین کودک بر اثر شنیدن کلمات.

ابتدای صفحه

بهترین نوع سمعک برای کودکان :

سمعک مناسب کودکانی با رده سنی پایین تر می تواند سمعکی با طیف رنگی شاد و متفاوت نسبت به سمعک های بزرگسالان باشد و قطعا استفاده از سمعک های پشت گوشی (BTE) می تواند هوشمندانه ترین انتخاب برای کودکان باشد، به خاطر رشد سریع کودکان و تغییرات فیزیکی آنها باعث می شود که سالانه یک تا دوبار سمعک آنها تعویض شود و استفاده از سمعک های پشت گوشی (BTE)  می تواند سالها برای شما کارآمد باشد. به فرزندان خود اجازه ی انتخاب نوع سمعک را دهید این کار می تواند به افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک کند.

انواع سمعک های پیشنهادی برای کودکان

 • سمعک شنوایی پشت گوش Behind-the-Ear Hearing Aid
 • سمعک شنوایی هدایت استخوانی Bone Conduction Hearing Aids
 • کاشت حلزونی سمعک Cochlear Implants

ابتدای صفحه

از کجا بدانم فرزندم به سمعک نیاز دارد یا به کاشت حلزون گوش

در حقیقت ما از طریق مغزمان می شنویم نه از طریق گوشمان، پس گوشمان در واقع مانند یک درب ورودی به مغز است که به آنچه که ما می شنویم معنا می دهد، شنوایی مغز به طور مستقیم به کودک می آموزد که چگونه صحبت کند. پس نمی توانیم بگوییم که استفاده از کدام نوع دستگاه کمک به شنوایی کودک می کند در نهایت هدف اصلی هدایت درست صداها به مغز کودک می باشد که با کمک گرفتن از متخصصین مربوطه می توانیم انتخاب بهتری در نوع این دستگاه شنوایی داشته باشیم.

کاشت حلزونی ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند،کاشت حلزونی می‌تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند، در حالی که سمعک یک وسیله ی شنوایی برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می باشد.

ابتدای صفحه

عوامل تعیین  کننده انتخاب سمعک برای کودک شما

 • نوع و شدت کم  شنوایی
 • توانایی کودک در قراردادن و بیرون کشیدن سمعک
 • شکل  گیری گوش خارجی
 • میزان ساخت جرم گوش و رطوبت مجرای گوش
 • حجم مجرای گوش
 • سن کودک

در کم  شنوایی  های شدید و عمیق کودکان باید از سمعک  های پشت گوشی استفاده نمایند، و در کم  شنوایی  های انتقالی بهتر است که از سمعک  های استخوانی استفاده شود. اما اگر افت شنوایی بیشتر در فرکانس  های بالا باشد می  تواند از سمعک  های Ric باز هم استفاده نماید. در کم  شنوایی  های ملایم تا متوسط شدید، سنین بالای ۱۰ سال می  توان از سمعک  های داخل گوشی و Ric استفاده کرد اما در سنین پایین  تر از ۱۰ سال بهتر است از سمعک  های پشت   گوشی استفاده شود.

ابتدای صفحه

مراحل تجویز سمعک در کودکان

اولین قدم در تجویز سمعک قالبگیری از گوش کودک می  باشد که ادیولوژیست پنبه بسیار کوچکی را در درون مجرای گوش کودک قرار می دهد و با مواد و سرنگ قالبگیری از گوش کودک قالبگیری می کند از روی قالب  های اولیه، قالب  های اصلی ساخته می  شود، برای جلو گیری از اشتباه والدین و کودک هنگام استفاده از سمعک قالب  های گوش چپ و راست به رنگ  های مختلف ساخته می  شوند. مثلا گوش راست قرمز و گوش چپ آبی، بعد از ساخته شدن قالب  ها، متخصص شنوایی قالب  ها را به سمعک وصل می  کند و آن را در گوش کودک شما قرار داده و سمعک را با دقت زیاد تنظیم می کنند.

ابتدای صفحه

آموزش های لازم

بعد از آن متخصص شنوایی وقت زیادی را برای آموزش دادن به والدین در مورد چگونگی استفاده از سمعک و نحوه گذاشتن و برداشتن آن روی گوش کودک، روشن و خاموش کردن سمعک و تمیز کردن سمعک و تعویض باطری را به والدین آموزش می  دهد بعد از آن کودک در کلاس  های تربیت شنوایی و گفتار درمانی شرکت کرده و متخصص گفتار درمانی و تربیت شنوایی پیشرفت گفتار و زبان کودک را زیر نظر قرار گرفته و با ارتباط با والدین و متحصص شنوایی ممکن است تغییراتی را روی تنظیمات سمعک اعمال کند تا بهترین عملکرد شنوایی را برای کودک ایجاد کند. چون کودک درحال رشد است اگر نیاز به تعویض قالب داشته باشد قالب  های کودک را برای جلوگیری از سوت زدن سمعک، تعویض می  کند. پس ارتباط مستمر بین والدین و متخصصین شنوایی و سمعک بسیار مهم می  باشد.

ابتدای صفحه

عوامل سوت زدن سمعک و راه  کار از بین بردن آن

 • شل شدن قالب به علت رشد کودک است، حتماً قالب باید تعویض شود.
 • وجود سرومن یا جرم گوش در قالب سمعک یا لوله آن، که با تمیز کردن برطرف می شود.
 • قالب ها برای کودک باید از مواد نرم و سیلیکونی باشد تا از لق شدن قالب که باعث سوت کشیدن می شود جلوگیری شود.
 • همچنین انسداد مجرای گوش توسط جرم گوش، باعث سوت زدن سمعک می  شود که باید توسط متخصصین گوش و حلق و بینی تمیز شود.

ابتدای صفحه

http://samakeshenavae.com/wp-content/uploads/عواملی-که-منجر-به-سوت-کشیدن-سمعک-در-گوش-کودکان-می-شود.jpg

ترغیب کودک برای استفاده مداوم از سمعک :

بعضی از کودکان سمعک  ها را به راحتی می  پذیرند و بعضی دیگر سمعک  ها را دوست ندارند و آنها را از خود دور می  کنند.

 • سمعک  ها را هنگامی که کودک با یک وسیله بازی مورد علاقه خود در حال بازی کردن است یا در حال خوردن غذایی است که آن را دوست دارد و از آن لذت می  برد بر روی گوش کودک قرار دهید چون در این حالت کوکان مشغول هستند و به سمعک توجهی ندارند.
 • برای نگه داشتن سمعک می  توان از کلاه  ها و بندهای مخصوص سمعک نیز استفاده نمود.
 • اگر کودک شما سیستم جایزه گرفتن را فهمیده باشد می  توان از جایزه دادن برای نگه داشتن سمعک بر روی گوش به صورت روزانه بدهید.
 • همچنین در کودک نوپای شما استفاده از سمعک با قالب های رنگی و انتخاب رنگ قالب از طریق خود کودک بهتر خواهد شد.
 • همچنین والدین می  توانند از مشاوره متخصصین شنوایی و تربیت شنوایی در مورد چگونگی برخورد با کودکشان در استفاده از سمعک برخوردار شوند.
 • مطالعه کتاب  های مختلف که در این موارد نوشته شده و کسب اطلاعات کافی را از این کتاب  ها به دست بیاورند.
 • وقتی کودکان به سن مدرسه می  رسند به کودک خود درباره چگونگی استفاده از سمعک، باطری عوض کردن و روشن و خاموش کردن سمعک آموزش دهید تا بیشتر به استفاده از سمعک ترغیب شود.

ابتدای صفحه

مدل های مختلف سمعک برای کودکان و نوجوانان

سمعک های درون گوشی ITEکودکان :

سمعک های درون گوشی کودکان

سمعک های پشت گوشی (BTE)  کودکان :

سمعک های پشت گوشی کودکان

سمعک های درون کانالی برای کودکان :

سمعک های درون کانالی کودکان

سمعک های های جیبی (Body aids) برای کودکان :

سمعک های جیبی کودکان

ابتدای صفحه

سمعک فوناک برای کودکان

فوناک سعی کرده علاوه بر بالا بردن کیفیت و کمیت صدا در سنین مختلف، نیازهای شنوایی آنان را با تکنولوژی  های جدید و وسایل جانبی سمعک برآورده نماید. در پلتفرم  های مختلف ساخته شده که جدیدترین آن  ها sky marvel می  باشد. این سمعک  ها بدون نیاز به اتصال به گیرنده خارجی مستقیما از طریق میکروفون صدا را به صورت شفاف و مستقیم به گوش کودک می  رساند. این نوع سمعک  ها از نوع هوشمند وایرلس بوده، دارای بدنۀ مقاوم و ایمنی بالا ، قفل درب باطری، دارای مولفه  های ضد گرد و غبار و ضد تعریق هستند. قابلیت وصل شدن به وسایل صوتی و تصویری، گوشی  های اندروید و Ios که می  تواند مورد استفاده نوجوانان قرار بگیرد.

 • سمعک نایدا :

این مدل سمعک جزء معروف  ترین سمعک  های فوناک برای کودکان و بزرگسالان با کم شنوایی شدید و عمیق بوده و در پلتفرم  های مختلف Quest،Venture و Marvel ساخته شده و دارای پوست مقاوم و ضدآب دارای قفل درب باطری، هوشمند وایرلس قابلیت سازگاری با fm، Dai می  باشد.

ابتدای صفحه

سمعک اتیکن برای کودکان :

 • سمعک sensie
 • سمعک Dynamo
 • سمعک chilli


سمعک  های یونیترون برای کودکان

 • سمعک  های گروه max

سمعک ریساند برای کودکان

 • سمعک upsmart
 • سمعک ENZO2
 • سمعک ENZO3D
 • سمعک Magna
 • سمعک match

سمعک ویدکس برای کودکان

 • مدل Baby :
 • مدل micro :
 • سمعک model  ۹:
 • سمعک model –  ۱۹:
 • مدل Passion :
 • سمعک Fusion
 • مدل Ric


ابتدای صفحه

نکاتی برای والدین برای استفاده از سمعک برای کودکان

 • برای سمعک مناسب کودکان ضروری است از خطرات احتمالی که سبب خفگی کودکان می شود و همچنین جایگذاری نامناسب باطری سمعک که باعث سوختگی می شود آگاهی لازم را کسب کنیم باید گفت که ریسک آسیب دیدن کودکان توسط سمعک مورد استفاده آنها بسیار پایین می باشد اما با این حال نظارت مداوم والدین بر نحوه ی عملکرد سمعک فرزندانشان از الزامات می باشد.
 • اگر از کلاه های سبک برای پوشش گوش کودک استفاده کرده تا کودک کمتر به  گوش خود دست بزند باید توجه داشت که استفاده از این کلاه ها  اختلالی در نحوه ی عملکرد سمعک ایجاد نکند و مهمتر از همه سبب سوت کشیدن سمعک در داخل گوش کودک نگردد.
 • در سمعک های شنوایی متشکل از قسمت های کوچک برای نوزادان و کودکان است بهتر است از سمعک هایی استفاده شود که دارای محفظه ی حفاظت شده ای برای باطری باشد جرا که دیده شده که کودکان تلاش به بلعیدن باطری کرده اند این امر متاسفانه می تواند منجر به خفگی نوزاد و یا کودک شود. در صورت بروز این مشکل حتما سریعا به اورژانس مراجعه نمایید .
 • هنگام جای گذاری سمعک داخل گوش هوشمندانه عمل کنید و زمانی این کار را انجام بدهید که کودک مشغول بازی است .

ابتدای صفحه

ایمن بودن سمعک برای کودکان

توجه نمایید که :

 • حتما از نحوه ی درست جایگیری سمعک و تنظیمات سمعک و میزان صدای پخش شده از سمعک در داخل گوش فرزندتان اطمینان حاصل کنید.
 • در برخی موارد دیده شده که سمعک داخل گوش کودکان مدام در حال سوت کشیدن می باشد و تنها راه مقابله با این مشکل کم کردن میزان صدا می باشد که خود یک مشکل تلقی می شود .
 • اطمینان از عملکرد سمعک به طور روزانه از وظایف والدین می باشد، بهتر است که هر روز سمعک کودک خود را در گوش خودتان چک کنید و از درست کار کردن سمعک اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید که سمعک هیچ گونه رطوبت و کثیفی ندارد و از صحت باتری سمعک نیز مطمئن شوید.
 • بنا به دلایل متعدد نوزاد شما تنها قادر به استفاده از سمعک در ساعات خاصی از شبانه روز است و لازم است که والدین ساعات استفاده از سمعک برای نوزادان خود را با بالاتر رفتن سن آنها افزایش دهند. هدف نهایی برای ما ارتقای ساعات استفاده ی نوزاد از سمعک در تمامی ساعات بیداری در شبانه روز است.
 • سمعک ها را از گرما دور نگه دارید.
 • باتری ها باید در فواصل زمانی مرتب تعویض شوند.
 • هنگامی که سمعک در گوش قرار دارد از از اسپری مو و بقیه محولات مرتبط با آن استفاده نشود.
 • در سمعک‌های پشت گوشی، قالب و تیوب آن باید به صورت مداوم چک شود که با جرم گوش مسدود نشده باشد و در صورت پارگی لوله قالب، تیوب تعویض گردد.
 • سمعک ها باید خشک نگهداری شوند. روشهای تمیز کردن سمعک ها بسته به سبک و شکل سمعک، متفاوت است.

ابتدای صفحه

سمعک مناسب کودکان لازم است حتما تمامی ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. سمعک کودکان باید حتما دیجیتال هوشمند باشد.
 2. سمعک کودکان باید حتما زیر نظر متخصص شنوایی نوزادان و کودکان تجویز شود
 3. سمعک کودکان باید سیستم وایرلس داشته باشد
 4. سمعک کودکان باید حتما برنامه های اتومات داشته باشد
 5. سمعک کودکان باید برنامه انتقال فرکانسی داشته باشد
 6. سمعک کودکان باید قابلیت فیدبک گبری بالایی داشته باشد.

ابتدای صفحه


ارتباط با ما

  ۰۲۱-۸۸۷۹۹۱۰۴

  ۰۹۱۰-۴۹۶-۳۶۶۵

  ۰۹۱۲-۶۱۲-۰۵۸۴

  info@khanehsamaak.com

  تهران، خیابان گاندی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

  تهران، خیابان ولیعصر،روبروی بیمارستان دی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

ابتدای صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت