انواع سمعک

انواع سمعک

انواع سمعک

همان طور که می دانید انواع سمعک ها یک تقویت کننده الکتریکی کوچک هستند و به افرادی که در شنیدن مشکل دارند کمک به سزایی می کند. بعضی از افراد فکر می کنند که مکانیزم کار سمعک بسیار سخت است اما در واقعیت این گونه نیست و برعکس، مکانیزم کار انواع سمعک ها بسیار ساده است.

انواع سمعک ها در واقع با تقویت صدا به افراد کم شنوا کمک می کنند که صداها را دقیق تر بشنوند و همچنین می توانند صداهای با ولوم کمتر را هم بشنوند
با استفاده از این سمعک ها افراد کم شنوا می توانند به راحتی با افراد دیگر چه شنوا و چه کم شنوا ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره خود را همانند دیگر افراد به خوبی انجام دهند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

انواع سمعک را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

۱-از لحاظ تکنولوژی:

از لحاظ تکنولوژی سمعک ها به ۴ دسته تقسیم میشوند. سمعک آنالوگ، سمعک دیجیتال، سمعک های هوشمند، سمعک فراهوشمند یا وایرلس

ابتدای صفحه

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

۱-سمعک های آنالوگ :

برای سال های متمادی سمعک های آنالوگ تنها سمعکی بودند که شما می توانستید تهیه کنید. امروزه نیز سمعک های آنالوگ به صورت محدود در دسترس هستند. برخی افراد می توانند از مزایای آن ها بهره مند شوند. سمعک آنالوگ مانند روش اتصال یک میکروفون به بلندگو عمل می کند. سمعک آنالوگ صدا های محیطی را جمع آوری کرده؛ پس از تقویت، با شدت بالاتری به گوش می فرستد. این نوع سمعک همه ی صدا ها را به یک اندازه تقویت کرده؛ توانایی تمایز صدای همهمه محیط از صدای اصلی را ندارد. سمعک جیبی نیز دسته ای از سمعک های آنالوگ قرار می گیرد؛ به کاربرانی با بودجه مالی بسیار محدود توصیه می گردد. از مزایای این سمعک می توان به قیمت ارزان، مصرف باتری کم و تنظیم سریع آن اشاره کرد.

انواع-سمعکابتدای صفحه

۲-سمعک های دیجیتال :

سمعک های دیجیتال نسل بعدی سمعک ها هستند. این سمعک ها با استفاده از پردازنده دیجیتالی سیگنال کار می کنند. سمعک های دیجیتال مزایا پیشرفته ای دارند که سمعک های آنالوگ از آن ها بی بهره اند. سمعک های دیجیتال دارای کانال های متعدد برای افزایش کیفیت صدا، تطابق پذیری بیشتر با نیاز های شنوایی ، کاهش احتمال بروز صدای سوت بوده و معمولا نسبت به سمعک های آنالوگ کوچکتر و سبک ترند.

 

۳-سمعک های هوشمند :

سمعک های هوشمند در واقع نسل پیشرفته سمعک های دیجیتال هستند که قابلیت شناسایی نوع محیط و قابلیت تطایق با آن را دارند. سمعک های هوشمند با بهره گیری از ردیاب سیگنال، صدای گفتاری را تقویت کرده و سایر صدا های مزاحم را فیلتر می کنند. علاوه بر این سمعک های هوشمند دارای میکروفون جهت دارهستند، تکنولوژی حذف صدای زباد باعث می شود استفاده کننده در همه ی محیط ها صدایی با وضوح بالا را تجربه کند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

انواع-سمعکابتدای صفحه

۴-سمعک های وایرلس :

سمعک های فراهوشمند که با نام سمعک وایرلس نیز شناخته می شوند، از جدیدترین تکنولوژی سمعک ها برخوردارند. سمعک های وایرلس یا فراهوشمند قابلیت اتصال بی سیم به یکدیگر را دارند ( در صورتی که فرد در هر دو گوش سمعک داشته باشد ) وباعث میشود که استفاده کننده درک فضایی۳۶۰ درجه را تجربه کند. علاوه بر آن قابلیت اتصال مستقیم به تلفن همراه برای تنظیم صدای سمعک و تغییر برنامه، مکالمه و حتی شنیدن موزیک را دارا می باشند. سمعک های وایرلس می توانند بدون واسطه به تلوزیون هوشمند وصل شده و کاربر سمعک صدای تلویزیون را با وضوح عالی دریافت کند. دارا بودن قدرت پردازش بالا و شنوایی نزدیک به شنوایی طبیعی با استفاده از اتصال بی سیم دو سمعک از مهمترین ویژگی های سمعک های فرا هوشمند است.


انواع-سمعکابتدای صفحه

۲-بر اساس برند :

برندهایی مانند : سمعک زیمنس، سمعک فوناک، سمعک ویدکس، سمعک اتیکن، سمعک استارکی، سمعک برنافون، سمعک ریساند و …


۳-بر اساس ظاهر :

انواع سمعک ها از نظر شکل ظاهری به سه دسته سمعک داخل گوشی ( نامرئی )، سمعک پشت گوشی و سمعک پشت گوشی ظریف (رسیور در کانال) تقسیم بندی می شوند.

هر کدام از این انواع سمعک مزایا و معایب خود را دارند. از سویی دیگر انتخاب ظاهر سمعک تا حدود زیادی از دست شما خارج بوده و بستگی به نظر کارشناسان شنوایی سنجی دارد. در خانه سمعک ایرانیان، اودیولیژیست های مرکز نهایت تلاش خود را می کنند که ظاهر سمعک منطبق بر سبک زندگی و ترجیحات شخصی شما باشد.

ابتدای صفحه

۱-سمعک های نامرئی

سمعک نامرئی در واقع نوعی سمعک دیجیتال یا هوشمند است که در داخل مجرای گوش قرار می گیرد به طوری که کمترین نمود بیرونی را دارد و هیچ کس نمی تواند متوجه وجود سمعک شود. ساخت سمعک های نامرئی کاملا تخصصی بوده و نیازمند مهارت های ویژه ای است، خانه سمعک ایرانیان با کارشناسان مجرب از معدود کلنیک های تجویز سمعک های نامرئی است.

در تجویز سمعک های نامرئی مهمترین چالش اندازه کانال گوش فرد و میزان کم شنوایی آن است لذا برای اطلاع از اینکه آیا شرایط استفاده از سمعک نامرئی را دارید یا نه می توانید با شماره تلفن های خانه سمعک ایرانیان تماس گرفته و برای مشاوره حضوری وقت بگیرید. این سمعک ها معمولا در عمق کانال گوش و در برخی از مدل ها بعد از خم دوم کانال گوش قرار می گیرند و اندازه آن از ناخن انگشت نیز کوچکتر است.لازم نیست همه بدانند که دچار کم شنوایی هستیم. با سمعک نامرئی و قرار دادن ساده آن در گوش براحتی از همه پنهان می ماند بدون هیچ گونه تغییر محسوسی کم شنوایی خود را پنهان نگاه دارید.

سمعک نامرئیابتدای صفحه

سمعک IIC ( ( Invisible-In-Canal :

کوچکترین سمعک های موجود هستند. طراحی آن ها به گونه ای است که در داخلی ترین قسمت استخوانی کانال گوش قرار می گیرند بنابراین تقریبا و نه کاملا نامرئی هستند (بستگی به اندازه و شکل مجرای گوش دارد). معمولا نخ بی رنگی به سمعک IIC وصل می شود، تا کمک به گذاشتن و برداشتن آن داخل گوش کند.

 سمعک داخل کانل گوش CIC یا Completely in the canal :

قبل از سمعک های نامرئی IIC، سمعک های نامرئی CIC ( Completely-in-canal ) کوچکترین سمعک داخل گوشی بودند. آنها طوری طراحی شدند، تا تقریبا بطور کامل داخل مجرای گوش قرار بگیرند. بنابراین با توجه به اندازه و شکل مجرای گوش تقریبا نامرئی هستند.

ابتدای صفحه

سمعک های ITE ( In-The-Ear ) :

بزرگترین سمعک داخل گوشی می باشد، طراحی این سمعک ها به گونه ای است که در بخشی از گوش خارجی ( نیمه پایینی گوش خارجی ) یا کل گوش خارجی (صدفه و قسمت ناوی شکل لاله گوش) قرار بگیرند.

سمعک ITE

ابتدای صفحه

سمعک داخل کانال ITC ( In-The-Canal ) :

همانطور که از نام سمعک داخل کانال ITC یا In-The-Canal مشخص است، این نوع سمعک ها داخل کانال گوش قرار می گیرند. سمعک های ITC بزرگتر از سمعک های CIC می باشند. آنها طوری طراحی شدند، تا در قسمت پایینی یک سوم گوش خارجی (صدفه لاله گوش) قرار بگیرند. . معمولا نخ بی رنگی به سمعک ITC وصل می شود، تا کمک به گذاشتن و برداشتن آن داخل گوش کند.

سمعک ITC

ابتدای صفحه

مزایای سمعک های نا مرئی :

همه افرادی که دچار کم شنوایی هستند، تمایل دارند صدا ها را از طریق سمعک های هوشمند، به صورت طبیعی و با کیفیت عالی دریافت کنند؛ همانند افراد عادی از کیفیت خوب صدا ها برخوردار باشند؛ اما مسئله این است که افراد کم شنوا دوست ندارند اطرافیانشان بدانند آن ها از سمعک استفاده می کنند. پوسته بیرونی سمعک نامرئی به گونه ای طراحی شده که با حالت درون کانال گوش شما انطباق داشته باشد. در نتیجه شما بدون هیچ گونه مشکلی قادر خواهید بود تا هر زمان که می خواهید، سمعک را در گوش خود نگه دارید. قرار دادن و بیرون آوردن سمعک بسیار ساده بوده، و تعویض باتری ها از آن نیز ساده تر است. از مزایای سمعک های نامرئی میتوتن به موارد زیر اشاره کرد :

  • هیچ نشانه ای از اینکه فرد از سمعک استفاده می کند مشخص نخواهد شد .
  • به شیوه ای کاملا طبیعی اصوات را جمع آوری می کند .
  • با تلفن به خوبی کار می کند .
  • امکان انطباق دادن آن با شرایط ویژه شما وجود دارد .
  • برای تمام افراد، اعم از پیر و جوان، مناسب است.

ابتدای صفحه

معایب سمعک های نامرئی :

معمولا، سمعک های نامرئی برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط ​​طراحی شده اند .ادیولوژیست ها می توانند در مورد اینکه آیا سمعک نامرئی برای شما مناسب است یا خیر شما را راهنمایی کنند. چون ممکن است شما قادر به استفاده از آنها نباشید.

۲-سمعک پشت گوشی BTE ( Behind-The-Ear )

همانطور که از نام این سمعک مشخص است، سمعک های پشت گوشی در قسمت پشت گوش قرار می گیرند و از طریق تیوبی که به قالب متصل است، صدا به داخل مجرای گوش انتقال داده می شود. سمعک های پشت گوشی آن دسته از سمعک هایی هستند که پشت گوش را پر می کنند و به یک گوشی متصل هستند. سمعک پشت گوشی یکی از پرکاربردترین مدل های سمعک در دنیا است. مدل جمع و جوری از سمعک پشت گوشی یعنی سمعک پشت گوشی Mini BTE طراحی شده است که برای کم شنوایی متوسط تا شدید مناسب است. سمعک پشت گوشی BTE Super Power بزرگترین سمعک به شمار می رود و استفاده از آن بسیار راحت است.

سمعک BTEابتدای صفحه

سمعک RIE یا Receiver-in-Ear

یکی از محبوب ترین انواع سمعک است. زیرا استفاده از آن بسیار راحت است و موجب افزایش شنوایی موثرتر می شود. گاهی اوقات رسیور داخل کانال (Receiver-in-canal) یا همان RIC نامیده می شوند. این سمعک ها پشت گوش قرار می گیرند و صدا را مستقیما به داخل گوش انتقال می دهند، رسیور آن بیرون از خود سمعک و در مجرای گوش قرار می گیرد.

سمعک RIE

 


ارتباط با ما

  ۰۲۱-۸۸۷۹۹۱۰۴

  ۰۹۱۰-۴۹۶-۳۶۶۵

  ۰۹۱۲-۶۱۲-۰۵۸۴

  info@khanehsamaak.com

  تهران، خیابان گاندی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

  تهران، خیابان ولیعصر،روبروی بیمارستان دی، کوچه دوم، پلاک ۸، ساختمان پزشکان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۶

ابتدای صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت