کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی چیست؟

کم شنوایی حسی عصبی در اثر آسیب شنوایی به گوش داخلی و یا مسیر عصب شنوایی اتفاق می افتد. این حالت ممکن است بخاطر دلایل مختلفی مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض صدای بلند، بیماری، سالمندی، ضربه به سر و… اتفاق بیافتد. این نوع کم شنوایی هیچ نوع درمان دارویی نداشته و با استفاده از سمعک درمان می شود.

اندام مارپیچی گوش داخلی شما به نام حلزون، حاوی موهای ریزی به نام استروسیلیا است. این موها ارتعاشات حاصل از امواج صوتی را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می­‌کنند و عصب شنوایی آن‌ها را به مغز منتقل می­‌کند. قرار گرفتن در معرض صداهای بلندتر از ۸۵ دسی­بل می­‌تواند به این موها صدمه میزند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

زمانی که ۵۰ درصد از این موها آسیب ببینند شما دچار کم شنوایی خواهید شد. کم شنوایی حسی‌عصبی ممکن است در یک گوش یا هر دو گوش رخ دهد. اگر کم شنوایی به‌تدریج شروع شود، ممکن است علائم آن بدون انجام تست شنوایی‌سنجی آشکار نباشد. اگر کم شنوایی حسی‌ عصبی ناگهانی (کری ناگهانی) را تجربه کنید، علائم شما طی چند روز ظاهر می‌‌شوند.

دلایل کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی مادرزادی از بدو تولد پدید می آید و یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌­های بدو تولد است. از هر ۱۰۰۰ نوزاد حدود ۱ تا ۳ نوزاد مبتلا به کم شنوایی است.

علت کم شنوایی حدود ۵۰ درصد از کودکان کم شنوایی مادرزادی، عوامل ژنتیکی است ومابقی آنها مرتبط با عوامل محیطی است. بیش از ۱۰۰ ژن مرتبط با کم شنوایی ژنتیکی شناخته شده است. عفونت‌ها و کمبود اکسیژن همگی می‌­توانند منجر به کم شنوایی شوند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

قرار گرفتن در معرض صدای انفجار یا شلیک می تواند باعث ایجاد کم شنوایی شود.

پیرگوشی نام دیگری است که برای کم شنوایی حسی عصبی مرتبط با سن انتخاب شده. از هر ۳ فرد بین ۶۵ تا ۷۴ سال، حدود ۱ نفر کم شنوایی دارد. تا سن ۷۵ سالگی، تقریباً نیمی از افراد نوعی از کم شنوایی را خواهند داشت.

کم شنوایی حسی عصبی

تفاوت کم شنوایی حسی ­‌عصبی با کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی هنگامی رخ می‌­دهد که صدا نمی‌تواند از گوش خارجی یا میانی شما عبور کند. افراد دارای کم شنوایی انتقالی معمولاً صداها را مبهم می‌­شنوند، درحالی‌که افراد دارای کم شنوایی حسی‌ عصبی صداها را نامفهوم و متزلزل می‌­شنوند.

کم شنوایی حسی‌ عصبی ناگهانی

کم شنوایی حسی‌ عصبی ناگهانی، کم شنوایی حداقل ۳۰ دسی‌­بلی است که در طول ۳ روز رخ می‌­دهد. تقریباً از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر، ۱۰ نفر  به این مشکل مبتلا می‌­شوند و معمولاً فقط یک گوش را تحت تأثیر قرار می‌­دهد که ممکن است بلافاصله یا طی چند روز به ناشنوایی منجر شود.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

رایج­‌ترین درمان کم شنوایی ناگهانی، استفاده از کورتیکواستروئیدها است. مصرف کورتیکواستروئیدها به مدت ۲ هفته از زمان شروع کم شنوایی بهترین زمان برای برگشت شنوایی می باشد.

درمان کم شنوایی حسی‌ عصبی

رایج ترین راه برای درمان این نوع کم شنوایی استفاده از سمعک و کاشت حلزون می باشد. به عنوان مثال اگر در شنیدن صداهای فرکانس بالا مشکل دارید، سمعک می‌­تواند بدون تأثیر بر سایر فرکانس‌ها، این صداها را تقویت کند.

کاشت حلزون دستگاهی است که با عمل جراحی در داخل گوش قرار می گیرد و به کم شنوایی حسی‌عصبی شدید کمک می کند. کاشت حلزون دارای دو بخش است، میکروفون که در پشت گوش قرار می‌گیرد و گیرنده در داخل گوش که اطلاعات الکتریکی را به عصب شنوایی می‌­فرستد.

2 thoughts on “کم شنوایی حسی عصبی

 1. پاسخ
  2022-05-09 - Rezasalimi@gmail.com

  این کم شنوایی بیشتر در گوش خارجی است یا داخلی؟؟

  1. پاسخ
   2022-05-11 - amirmohammad sohrabi

   با سلام این مشکل مربوط به گوش داخلی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت