کاشت حلزون

کاشت حلزون

کاشت حلزون چیست و چگونه به کم شنوایی کمک می کند؟

کاشت حلزون نوعی کاشت شنوایی است که سلول­‌های آسیب‌دیده در گوش داخلی را دور می­‌زند و ازطریق عصب شنوایی، سیگنال­‌ها را مستقیم به مغز منتقل می­‌کند. سمعک ها برای اکثر افراد کم شنوا مناسب می باشند اما برای افرادی ناشنوا یا کسانی که به کم شنوایی عمیق مبتلا هستند کاشت حلزون گزینه ی بهتری می باشد.

افراد با این کم شنوایی در گوش داخلی و مسیرهای عصبی دچار مشکلات و صدماتی شده اند که این صدمات برگشت ناپذیر می باشد و بسته به شدت این صدمات درجات مختلفی از کم شنوایی در افراد ایجاد شده که با انجام آزمایش های تخصصی شنوایی سنجی، میزان آن مشخص می شود.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

در یک سیستم شنوایی طبیعی امواج صوتی به مجرای گوش خارجی وارد می شود،  هنگام رسیدن به حلزون به سیگنالهای عصبی تبدیل می شود، بعد از آن به وسیله عصب شنوایی و سیستم اعصاب شنیداری مرکزی به قشر مغزی انتقال می یابد و در آنجا تفسیر می شود. اما در یک سیستم شنوایی ناقص یا آسیب دیده، حلزونی که عملکرد ندارد یا صدمه دیده، امکان تبدیل صوت ها به پیام عصبی را ندارد. به عبارتی عدم عملکرد حلزون یا آسیب آن باعث قطع شدن مسیر تبدیل انرژی صوتی به پیام عصبی می شود و کاشت حلزون گوش توصیه می شود.

کاشت حلزون2

کاشت حلزون برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت حلزون برای افرادی که سمعک برای آن ها مفید نمی باشد توسط متخصص و جراح گوش و حلق و بینی بعد از یک عمل جراحی ۲ تا ۴ ساعته در داخل استخوان جمجمه کاشته می شود و مستقیماً با استفاده از ایمپالس های الکتریکی عصب شنوایی را تحریک می کند و قابلیت جابه جایی و برداشتن را ندارد.

دستگاه حلزون قابل کاشت یک دستگاه پیچیده ای است که توسط جراحان گوش در داخل استخوان جمجمه کار گذاشته می شود. قسمت قابل کاشت مستقیماً به عصب شنوایی وصل می شود و آن را تحریک می کند. برای افرادی که حس شنوایی آن ها مشکل دارد، کاشت حلزون توصیه می شود. البته سیستم حسی شنوایی اگر از بین رفته باشد مناسب می باشد و اگر آسیب در حد عمیق نباشد سمعک توصیه می گردد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بعد از فعال شدن کاشت حلزون، مغز باید یاد بگیرد صداهای مختلف را دریافت کند، تشخیص دهد و تفسیر نماید. این روند، توانبخشی نام دارد. توانبخشی شامل آموزش از طرق مختلف است و ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد به شنیدن و درک صداها با کاشت حلزون عادت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت