بیماری منییر

بیماری منییر

بیماری منییر چیست؟

نوعی اختلال گوش داخلی که به دلیل تغییر فشار مایعات گوش داخلی ایجاد می شود، بیماری منییر نامیده می شود. این بیماری می تواند هم شنوایی و هم تعادل را تحت تاثیر قرار دهد و از عوارض آن می توان سرگیجه های شدید، کم شنوایی، وزوز و احساس پری در گوش را نام برد.  این بیماری ممکن است در هر سنی بروز کند اما شیوع آن بین ۴۰ تا ۶۰ سال بیشتر است و معمولا فقط یک گوش را درگیر می‌کند.

بیماران اغلب به‌ اشتباه تصور می‌کنند که بیماری منییر ناشی از اختلال در گوش میانی است، درصورتی‌که وظیفه گوش میانی انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی است و در تعادل نقشی ندارد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بیماری منییر

علت های بیماری منییر

این بیماری دلایل مختلفی دارد که به شرح زیر است

علائم بیماری منییر

علائم این بیماری برای هر شخصی متفاوت است و علائم آن ممکن از قبل در طی و یا بعد از حمله اتفاق بیفتد بیماری منییر ممکن است با کم شنوایی نوسانی شروع و همراه با حملات سرگیجه و حالت گنگی ادامه پیدا کند. طول این حملات متفاوت است اما به‌طور متوسط ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. علائمی که در حین حمله رخ می دهند شامل موارد زیر می باشند

 • سرگیجه
 • وزوز گوش و کم شنوایی
 • سر درد
 • اختلال تعادل

در شنوایی سنجی آستانه شنوایی افراد در فرکانس‌های مختلف اندازه گیری میشود معمولا افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در فرکانسهای پایین مشکل شنوایی دارند و صداهای بم را خوب تشخیص نمی‌دهند در مواردی که بیماری پیشرفت می کند علاوه بر فرکانس های پایین فرکانس های بالا نیز افت پیدا می‌کند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید (کلیک کنید)
09104963665 

بزرگترین مشکل بیماری منییر ندانستن زمان وقوع سرگیجه است. ممکن است فرد مجبور شود، کمتر در فعالیت‌های اجتماعی، تفریحی، شغلی یا خانوادگی شرکت کند. افراد مبتلا به منییر همچنین بیشتر در معرض خطر سقوط، تصادف در هنگام رانندگی یا کار با ماشین‌آلات سنگین و همچنین ابتلا به افسردگی هستند.

راه های موثر برای کمک به این بیماری

 • زیاد شدن نعداد وعده‌های غذایی در طول روز به تنظیم مایعات بدن کمک می‌کند. به‌جای سه وعده غذایی بزرگ در روز، شش وعده کوچکتر غذا میل کنید.
 • کاهش مصرف الکل زیرا الکل بر حجم مایعات گوش داخلی اثر میگذارد.
 • از میوه جات و سبزیجات تازه و حبوبات استفتده کنید
 • کنترل فشار و قند خون

بیماری منییر دارای علائم پیچیده‌ای است و درمان آن دشوار است. ممکن است حملات ممکن است مکرر یا نادر باشد و موجب استرس و ناراحتی فرد شود. مهم‌ترین چیز برای فردی که منییر دارد این است که تحت نظر پزشک باشد.

3 thoughts on “بیماری منییر

 1. پاسخ
  2022-05-09 - Rezasalimi@gmail.com

  این بیماری بیشتر در بزرگسالان رایج است یا کودکان؟؟

  1. پاسخ
   2022-05-11 - amirmohammad sohrabi

   با سلام
   این بیماری در بزرگسالان به خاطر مسائل مربوط به سن رایج تر است

  2. پاسخ
   2022-05-11 - amirmohammad sohrabi

   این بیماری در بزرگسالان رایج تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --

Scroll to top
Call Now Buttonمشاوره و دریافت نوبت